دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالیه افغانستان به همراه سفیر این کشور در ایران و تنی چند از مسئولان دانشگاه های جمهوری اسلامی افغانستان با دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
دکتر میرزاده در این دیدار ضمن خوشامدگویی، به تاریخچه تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر دارای ۴۰۰ واحد دانشگاهی در داخل و ۵ واحد در خارج از کشور است.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای یک میلیون و۷۰۰هزار دانشجوست، اظهار داشت: ۷۰هزار عضو هیأت علمی تمام وقت، پاره وقت و مدعو با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری دارند که البته نیمی از این تعداد بصورت تمام وقت فعالیت می کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد بار آموزش عالی کشور برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است، تصریح کرد: ۵۶درصد بار تحصیلات تکمیلی نیز بر دوش دانشگاه آزاد اسلامی است که تا پایان سال جاری به ۶۰درصد خواهد رسید.
آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تاسیس شعبه در شهرهای هرات و مزار شریف
دکتر میرزاده به همکاریهای بیشتر با کشور دوست و برادر افغانستان در حوزه های علمی و پژوهشی تأکید کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد شعبه های هرات و مزار شریف را نیز دایر کند و رشته های علوم پزشکی و مهندسی را نیز در واحد کابل راه اندازی کند.
وی با بیان اینکه دوستی و همراهی که میان دو کشور است، از طریق امور علمی می تواند تقویت شود، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد که با اساتید افغانستانی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در داخل کشور همکاری داشته باشد تا از تجارب و علم آنها بهره مند شود.
وی افزود: همچنین در جهت توسعه علمی دو کشور ایران و افغانستان، بنا به پیشنهاد وزیر تحصیلات عالیه افغانستان می توانیم در رشته های مختلف دانشجویان افغانستانی را بورس کرده یا تخفیف ویژه ای برای آنان در نظر بگیریم.
وزیر تحصیلات عالیه افغانستان: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی شرایط بورسیه برای دانشجویان افغان را فراهم کند
در ادامه این جلسه، دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالیه افغانستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه آزاد اسلامی و دیدار با مسئولان بلندپایه این دانشگاه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن قدمتی چندساله و رشته های قابل توجه، یکی از دانشگاههای معتبر و مطرح در ایران و خارج از کشور است.
وی با بیان اینکه دولت افغانستان با دولت همزبان ایران رابطه ای دوستانه دارد، اظهار داشت: ما دارای مشترکات زیادی در زمینه های فرهنگی، دینی و زبانی هستیم که برای تحکیم این روابط می توانیم در حوزه آکادمیک همکاریهای بیشتری داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در بخش های مختلف پژوهشی، می توانیم ارتباط و همکاری بیشتری داشته باشیم، خاطرنشان کرد: کشور افغانستان در دوره دکتری پژوهش محور، مراحل ابتدایی را سپری می کند بنابراین می توانیم در این زمینه از تجارب شما استفاده کنیم. همچنین در حوزه چاپ و نشر با مشکلاتی مواجه هستیم و از اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نسخه های جدیدی از محصولات چاپی خود را در اختیار ما قرار داده، قدردانی می کنیم.
وزیر تحصیلات عالیه افغانستان خواستار همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با فارغ التحصیلان افغانستان در عرصه های پژوهشی و تحقیقاتی شد و افزود: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به قدمت، عظمت و اعتباری که دارد، شرایط بورسیه برای دانشجویان افغان فراهم کند.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد